Adalarda Yangın Riski

Adalarda Yangın  Riski

Kent Konseyi forumlarında Adalarda yangın riski yüksek olan ve ilgili kurumlar tarafından gözden kaçan noktaların incelenmesi talebi üzerine Sayın Müslüm Şahin’in öncelikle önerdiği Büyükadadaki üç kritik nokta, A.K.K Başkanı İskender Özturanlı, Maden Mahallesi muhtarı ve A.K.K Yürütme kurulu üyesi Rafet Garip, eski Adalar Başkan yardımcısı ve Meclis üyesi Müslüm Şahin, İyi Parti İlçe Başkanı Ayşe Şakir, Adalar Kültür Derneği Başkanı Özer Kangür  ve Adalıların katılımıyla kontrol edildi.

Türkoğlu sokak, orman ile meskun mahal arasında sınır oluşturuyor ve yol boyunca çam ağaçları arasında geçen havayi teller olası bir kıvılcım  atması ile çam ağaçlarına sıçrayıp yangın çıkmasına ve ormana doğru yayılmasına sebebiyet verebilir. İvedilikle söz konusu hattın toprak altına alınması gerekiyor.

Büyük Tur yolunda, Mavi Kulüp – Eski Bağ arasındaki elektrik panosunun çok büyük risk oluşturduğunu tespit ettik, resimlerde dahi görüleceği üzere kırılmış, atıl bir görüntüsü olan çocukların dahi ulaşabileceği yükseklikte olan pano derhal yenilenmeli ve güvenli bir hale getirilip gerekli yüksekliğe kaldırılmalıdır.

Ve Rum Yetimhanesi… Öncelikle hydrantlar tetkik edildi, var olan 14 hydrantın da çalışır halde olduğunu tespit ettik, 550 ton su kapasitesi olan sarnıcın dolu olduğunu gördük. İlk müdahalede kullanılmak üzere belli noktalara yerleştirilmiş olan yangın tüplerinin periyodik bakım ve dolumlarının yapıldığı bilgisini aldık. Bu arada Yetimhanenin kamera sisteminin olmadığı açıkçası bizleri çok şaşırttı, derhal kurulması ve 7/24 izlenebilir olması gerektiğini düşünüyoruz. Yakınlarda Büyükada Yörük Ali’de yapılmış olan Yangın Tatbikatının, daha da geliştirilmiş haliyle ve ilgili tüm kurumların katılımıyla Rum Yetimhanesinde de yapılmasını talep ediyoruz.

Tüm bunların yanı sıra içinde bulunduğumuz Yaz sezonunda yangın riskini bertaraf etmek için zaten yasak olan her ölçekte çadırların kurulmaması, orman alanında kesinlikle ateş yakılmaması, İBB atlı zabıtaların kontrol devriyelerini sıklaştırmaları gerekmektedir. Anakaradan gelen tüm yolcu vapur ve motorlarında resmi makamlar tarafından hazırlanan uyarı mesajları yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir