Adalılar Taş Mektep İçin Toplanıyor

Adalılar Taş Mektep İçin Toplanıyor

Büyükada “Taş Mektep” Adalıların belleğinde, eğitiminde, hayatında vazgeçilmez bir yer tutan, tarihsel, kültürel anlamda müstesna bir değerdir.

Adalar Kent Konseyi, Taş Mektep binasının Adalıların müşterek kullanımına açık, geçmişindeki kamusal ruhuna uygun, Yerel yönetimler, konsey ve sivil toplum paydaşlığı içinde Adaların, Adalar halkının sahici taleplerine, hakiki ihtiyaçlarına uygun bir şekilde yapılanması adına inisiyatif alma sorumluluğunu duymaktadır.

Mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen bu eşsiz yapıda şu an zaten başarılı bir restorasyon çalışması sürüyor. Günümüzün demokratik yerel yönetim anlayışında kamusal mekanlar, kullanım tercihlerine ve bölgenin ihtiyaçlarına uygun olarak eşit ve adil kullanım olanaklarını, ilçe belediyeleri konseyler, sivil toplum birlikteliğinde oranın hakiki ihtiyaçlarına cevap verecek, yaşayan, canlı alanlar olmasıyla tanımlanıyorlar.

Taş Mektep söz konusu aynı zamanda Adalarda bir dönem eğitimin altın çağı, mezunları, yetiştirdiği kuşakların hatıralarının simgesi anlamına gelmektedir. Büyükada’daki muhtarlarımızın söz konusu yapının kullanımı için bilgi talebine ‘’restorasyon uygulamalarının tamamlamasının ardından adadaki tüm ihtiyaçlar gözetilerek en uygun fonksiyon verilmesi yönünde çalışılacağı ‘’ yazılmıştı. Yazıda bu ihtiyaç meselesi bizler için önemlidir, sorumluluğumuz içindedir. Bu ihtiyaçlar Adalarımız için acil ve önceliklidir, hiçbir imtiyazlı grup veya işletmeye tahsis edilmeden, Adaların gerçek ihtiyaçları dışlanmaksızın sürecin götürülmesi Adalılar adına sorumluğumuzdur.

16 Nisan Cumartesi günü saat 14:00’de Kent Konseyinde buluştuktan sonra, Mezunlar, Adalılar, sivil toplum temsilcileri ile buluşup saat 14:30’da Taş Mektebe gideceğiz. Orada Konseyimizin Taş Mektep ile ilgili aldığı inisiyatifi, süreci ve etkinlik takvimini Ada halkıyla paylaşacağız.  Mezunlar, eski hocaların ve yakınlarının anılarının paylaşıldığı, konuşmaların ve binanın tanıtılmasının ardından, önerdiğimiz temel seçenekler konuklara ve Adalılara sunulacak, süreç başlatılacaktır.

Bu özel günde, bizlerle birlikte olmanızı istiyor, bu süreçte bizlere vereceğiniz destek için şimdiden teşekkür ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir