İBB Mezarlıklar Daire Başkanlığına Taleplerimizi İlettik

İBB Mezarlıklar Daire Başkanlığına Taleplerimizi İlettik

Adalar Kent Konseyi olarak geçtiğimiz Şubat ayında, özellikle Büyükada’da yaşanmakta olan mezarlık sorununa dikkat çekmiş ve bu sorunun mutlaka ve ivedilikle çözülmesi gerektiğine işaret etmiş, ilgili kurumları göreve davet etmiştik.

Bilindiği gibi Adalar Kent Konseyi, Adalar’ın en önemli sorunlarından olan Gömü ve Mezarlıklar meselesini gerek ilgili kurumlar nezdinde çözmeye çalışmaktadır. Hemşerilerimizin bizzat yaşamakta olduğu sıkıntıları temel alarak çözülmesi adına çalışmalar sürdürülmekte, kamu kurum ve kuruluşları ve yerel yöneticiler nezdinde girişimler devam etmektedir.

Konsey Yürütme kurulu bu ve buna benzer temel meselelerde çalışmak üzere bir çalışma grubu oluşturulmasını kabul etmiş, daha önce açıklandığı üzere çalışma grubunun başkanlığına sayın Müslüm Şahin getirilmiştir.

Belirtilen çerçevede çalışan ve sorunun bir an evvel çözülmesi doğrultusunda hareket eden Adalar Kent Konseyi, Adalar sivil toplumunun çatı kuruluşu olarak, gerek 16 Şubat tarihinde yayınlanmış olduğu bildiri ile, gerekse 4 Mart tarihinde Adalar Belediye Meclisi’ne sunduğu önerge ile Mezarlık meselesini Adalar’ın gündemine taşımış, Adalıların defin hakkının ötelenemez bir kronik sorun haline geldiğini deklare etmiştir. Büyükada mezarlığında defin yapılacak yer kalmamış olması yanında diğer adalarımızda yaşanan defin sorunlarının da acilen çözülmesi gerekmektedir. Bu yönde almış olduğumuz inisiyatifi sürdürüyoruz.

Kent Konseyi’nin konuyla ilgili çalışmalarının kronolojik olarak aktarıldığı dokümanı ilgili linkten takip edebilirsiniz.

Adalar Kent Konseyi; Konsey Başkanı İskender Özturanlı, Yürütme Kurulu Üyesi ve Maden Mahallesi Muhtarımız Rafet Garip, Yürütme Kurulu Üyesi Yaman İrepoğlu, Çalışma Grubu Başkanı Müslüm Şahin ve Kınalıada muhtarımız Erdal Aydın ile birlikte, İBB Mezarlıklar Dairesi Başkanı Dr. Ayhan Koç’a resmi bir ziyarette bulunmuştur.

Bu ziyaretimizde, Büyükada mezarlığındaki yer sorunu, diğer mezarlıklarda hizmetlerle ilgili yaşanan sorunlar, Rum mezarlığında yıkılmak üzere olan binalar ve diğer sorunlar resmi muhataplarımıza aktarılmıştır.

Yaptığımız görüşmelerde kendilerinden Adalar ile ilgili gömü sorunu yaşamayacağımız konusunda teminat alınmıştır. Ancak konunun sürdürülebilir bir şekilde çözülmesinin hedeflendiği, İstanbul’un ana merkezinde olmayan Adalar ve benzeri özellik taşıyan diğer ilçe ve beldeler bazında farklı bir yasal statü gerektiği, çözüm için tüm adımların atıldığı ifade edilmiştir.

İBB Mezarlıklar Daire Başkanı Sayın Ayhan Koç, İstanbul genelinde çarpık kentleşme, artan nüfus ve buna bağlı olarak büyüyen gönü sorunlarını, pandemi süresince daha görünür hale gelen mezarlık ihtiyacını Kent Konseyi temsilcilerine içtenlikle aktarmıştır. Kendisine teşekkür ediyor, takibimizi, ilgimizi ve Adalar’daki sorunun çözümü yönündeki ısrarımızı bırakmıyoruz.

Konuyla ilgili yaşanacak gelişmeleri  ve bu gelişmelere karşı aldığımız inisiyatifleri hem web sitemizden hem de sosyal medya hesaplarımızdan Adalar kamuoyuna duyuracağız.

Saygılarımızla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir