Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi Hakkında Açıklama

Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi Hakkında Açıklama

Adalar Kent Konseyi, Adalar Kültür Derneği, Ada Dostları Derneği ve Adalar El Sanatları Yapanlar Dayanışma Derneği, Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi hakkında ortak bir açıklama yaptı. Açıklamada, köşkün acilen müze olarak halkın hizmetine sunulması istendi ve müze haline getirilirken hiçbir ayrıcalıklı grubun imtiyazına terkedilmemesi, Hüseyin Rahmi’nin anılarının ve eserlerinin yaşatılarak hem vatandaşların hem de Adalı hemşerilerimizin bilgisine ve kullanımına açılması talep edildi.

Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi Hakkındaki Açıklamanın Tam Metni 

Hüseyin Rahmi Gürpınar, ismi Heybeliada ile özdeşleşmiş, dünya çapında bir edebiyatçımızdır. Mirasına sahip çıkmak, biz Adalılar için bir görevdir.

Büyük yazarın Heybeliada’da bulunan evi, daha önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilmiş, müze olarak çalıştırılmış, ancak bir süre sonra bu vasfını yitirerek Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün uhdesinde işlevsiz bir hale bürünmüştür. Ev, kapısı kilitsiz, korumasız ve harabe durumdadır. Gürpınar’ın maddi ve manevi mirası yaşatılamamış, kamu kurumları bu yükü taşıyamamıştır.

Ev, kamu kurumları uhdesinde acilen ve yeniden müze olarak tasarlanmalı, başka yerlere götürülmüş olan eşyalar geri alınmalı, bu müze–kütüphanede, yazarımızın anıları yaşatılmalı, eserleri okuyucuyla buluşturulmalı, bir kültür mirası olarak gelecek nesillere aktarılmalıdır.

Bu duyuruyu, evin, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından satışa çıkarılacağı yönünde gelen bilgiler üzerine, Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın köşkünün özel şahıslar ve kuruluşlarca alınarak, konut, otel, sosyal tesis vs. yapılmasının kültürümüze saygısızlık olduğunu, bir müzenin işlevi değiştirilerek sıradanlaştırılmasını doğru bulmadığımızı belirtmek ve kamu kurumlarını bu durumu düzeltmek yönünde harekete geçirmek için yapmaktayız. Ev, müze haline getirilirken hiçbir ayrıcalıklı grubun imtiyazına terkedilmemeli, halkın yazarı Hüseyin Rahmi’nin müzesi, anısı ve eserleri hem vatandaşların hem de Adalı hemşerilerimizin bilgisine ve kullanımına açılmalıdır…

Sonuç olarak, Kültür Bakanlığı’nı, Vakıflar Genel Müdürlüğü ile birlikte evi tekrar müze haline getirerek kültür hayatımıza kazandırmaya davet ediyoruz.

Kamuoyuna saygılarımızla.

Adalar Kent Konseyi / Ada Dostları Derneği / Adalar Kültür Derneği / Adalar El Sanatları Yapanlar Dayanışma Derneği

 

AÇIKLAMANIN PDF VERSİYONU

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir