Adalar Kent Konseyi 2022 Yılı Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantı Tutanağı

Adalar Kent Konseyi 2022 Yılı Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantı Tutanağı

Adalar Kent Konseyi 2022 Yılı Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantı Tutanağı

Adalar Kent Konseyi Yürütme Kurulu tarafından hazırlanan hazırun listesine göre ilan ve duyuruları yapılan seçimli genel kurul toplantısı, 19 Aralık 2021 tarihindeki nisaplı toplantıda yeterli çoğunluk sağlanamadığından, daha önce açıklandığı üzere 09 Ocak 2022 Pazar günü saat 14:30’da, Büyükada Anadolu Kulübü’nde, nisapsız olarak toplandı.

Genel kurul, Kent Konseyi Başkanı Önder İskender Özturanlı tarafından açıldı. İstiklal Marşı ve saygı duruşunu müteakiben yapılan öneri ile yapılan oylama sonucunda Divan Başkanlığına Bülent Mısırlıoğlu, divan kurulu üyeliklerine de Şule Çelebi ile Hanefi Bido, toplam katılımcı sayısı olan 112(yüzoniki) kişilik Hazırun tarafından OYBİRLİĞİ ile seçilerek divanda yerlerini aldılar.

Gündeme geçilmeden önce divan başkanlığına, yürütme kurulu seçimleri ile ilgili tüzük(kent konseyi yönergesi) değişikliğinin gündeme ilavesi için önerge verildi. Yapılan incelemede, önergenin genel kurul katılımcı tamsayısının 1/10’u(onda biri) kadar imzayı haiz olduğu görülerek, Konsey Yönergesi gereğince bir lehte ve bir aleyhte konuşmaları için delegelere söz verildi. Yapılan konuşmalar neticesinde, gündemin seçimlere ilişkin maddelerinden önce görüşülmek üzere, önergenin gündeme alınması OY ÇOKLUĞU ile kararlaştırıldı.

Gündeme geçilerek Adalar Belediye Başkanı Sayın Erdem Gül konuşmalarını yapması için kürsüye davet edildi. Başkan, özetle birlik ve beraberlik çağrısında bulundu. Başka protokol konuşması olmadı.

Gündemin sonraki maddesine geçildi. Kent Konseyi Başkanı tarafından geçmiş dönem faaliyetleri anlatan sunum genel kurula takdim edildi. Faaliyetler hakkında lehte ve aleyhte yapılan konuşmaların ardından divan başkanı tarafından genel kurulun onayına sunuldu ve hazırun tarafından kabul edildi.

Gündeme ilave edilen tüzük değişikliği(yönerge) görüşmeye açıldı. Peyzaj Mimarları Odası temsilcisi Cem Özatay aleyhte, Mimarlar Odası temsilcisi Hasan Cevat Özdil aleyhte, Halkların Demokratik Partisi(HDP) temsilcisi Gülşin Gürkan aleyhte, Büyükada Cemevi Derneği temsilcisi Erkan Genco Doğan aleyhte; Adalar Su Sporları ve Yelken Kulübü(Heybeliada) temsilcisi Orhan Akmeşe lehte, Büyükada Maden Mahallesi Muhtarı Rafet Garip lehte konuşmalar yaptı. Son olarak önerge sahiplerinden İbrahim Aycan, önergeye geçici bir madde eklenmesini, şayet önerge kabul edilirse sadece bu seçimli genel kurulda uygulanması şeklinde oylama yapılmasını önerdi. Yapılan açık oylamada önergenin kabulü yönünde 50(elli) kabul oyu, reddi yönünde 33(otuzüç) red oyu kullanıldığından önerge OY ÇOKLUĞU ile kabul edildi.

Gündemin seçimlerle ilgili maddesine geçilmeden önce Divan Başkanı Bülent Mısırlıoğlu tarafından, kabul edilen seçim usulünün detaylı izahı yapıldı. Seçimlerin sağlıklı yürütülmesi için Konsey Yönergesi gereğince Divan Başkanı tarafından Sandık Kurulu Başkanı ve Sayım Kurulu için aday önerisi olup olmadığı soruldu. Divana verilen önerge ile Sandık Kurulu Başkanlığına Fesih Taybar, Sayım Kurulu için ise Ayşegül Sağlam ve Suzan Güleryüz önerildi. Başka aday çıkmayınca oybirliği ile sandık kurulu OYBİRLİĞİ ile oluşturuldu.

Kent Konseyi Başkanlığı için aday olmak isteyenler, Divan Başkanı tarafından hazıruna soruldu. Divana verilen önerge ile Pınar Delen Satıoğlu aday gösterildi. Daha sonra Önder İskender Özturanlı söz alarak Kent Konseyi Başkanlığı için aday olduğunu bildirdi. Böylece Kent Konseyi Başkanlığı için iki aday olduğu görüldü. Seçimlere geçmeden önce, sırası ile adaylara propagandalarını yapmak üzere söz verildi.

Öncelikle Pınar Delen Satıoğlu’na ve akabinde Önder İskender Özturanlı’ya söz verildi. Başkan adaylarının konuşmalarından sonra Sandık Kurulu görevi devralarak Kent Konseyi Başkanlığı için birinci tur oylamayı başlattı.

 1. Tur oylama sonucuna göre 109(yüzdokuz) oy kullanıldı; zarfın boş olması nedeniyle 1(bir) oy geçersiz sayıldı. Sandık Kurulu tarafından, Pınar Delen Satıoğlu’nun 43(kırküç) oy, Önder İskender Özturanlı’nın ise 65(altmışbeş) oy aldığı açıkladı.

Birinci tur oylamada Konsey Yönergesi gereği her iki aday da yeterli çoğunluğu sağlayamadığından 2. tur oylamaya geçildi.

 1. Tur oylama sonucuna göre, 102(yüziki) oy kullanıldığı imza kontratı ile teyit edilerek yapıldı. Sayım sonucu Önder İskender Özturanlı’nın 64(altmışdört) oy, Pınar Delen Satıoğlu’nun ise 38(otuzsekiz) oy aldıkları Sandık Kurulu tarafından açıklandı. Yapılan 2. Tur oylama sonucu genel kurul katılım tamsayısının salt çoğunluğunu almış olan İskender Özturanlı, Kent Konseyi başkanı seçildi.

Her iki aday centilmen bir şekilde birbirlerini kutladı.

Gündemin sonraki maddesi gereğince Yürütme Kurulu Üyelikleri seçimine geçildi. Bu esnada Pınar Delen Satıoğlu söz alarak divana öneri olarak sundukları yürütme kurulu aday listesini geri çektiğini bildirdi. Yürütme Kurulu Üyesi aday listesi olarak, sadece Önder İskender Özturanlı’nın listesi kaldığından, katılımcıların sabrının da son demlerine gelmiş olması ve Covid-19 salgını da gözetilerek, Yürütme Kurulu adaylıkları için tek liste kalması nedeniyle açık oylama yapılması hususu hazıruna soruldu. Tüm hazırun OYBİRLİĞİ ile, seçimin açık oylama ile yapılmasını kararlaştırdı.

Divana sunulmuş olan tek liste hazıruna okundu.

      Yürütme Kurulu Asil Listesi

 1. Rafet Garip
 2. Yaman İrepoğlu
 3. Süleyman Durmuş
 4. Ali Mengü Şeker
 5. Oktay Biçer
 6. Müşerref Seçkin
 7. İbrahim Aycan
 8. Şule Çelebi

      Yürütme Kurulu Yedek Listesi

 1. Nurettin Akça
 2. Rüstem Kurtoğlu
 3. Uğur Kumbaracıbaşı
 4. Suzan Güleryüz
 5. Mehmet Tekci
 6. Ayşegül Sağlam
 7. Onnik Karapekmez
 8. Hüseyin Bilişmek

Divan heyeti tarafından yapılan açık oylamada Yürütme Kurulu aday listesi 60(altmış) kabul oyu ile seçilmişlerdir.

Gündemin son maddesi dilek ve temenniler bölümünde Kent Konseyi Başkanı seçilen Önder İskender Özturanlı birlik ve beraberlik içinde güzel hizmetler yapma sözü vererek herkese teşekkür etti. Başkaca söz alan olmayınca toplantı saat 18.25 itibari ile Divan Heyeti tarafından kapatıldı.

Bu tutanak Kent Konseyi Yönetim Kurulu Başkanlığına teslim edilmek üzere Divan Heyeti ve Sandık Kurulu heyetince hep birlikte imzalandı.

 Divan Başkanı                                            Yazman Üye                               Yazman Üye

Bülent Mısırlıoğlu                                       Hanefi Bido                                 Şule Çelebi

 

Adalar Kent Konseyi Olağan Genel Kurul Toplantı Tutanağı Ekleri

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir