İKLİM KRİZİ VE MÜSİLAJ SORUNU KONULU TOPLANTI SONUÇ BİLDİRGESİ

İKLİM KRİZİ VE MÜSİLAJ SORUNU KONULU TOPLANTI SONUÇ BİLDİRGESİ
Güney Marmara Kent Konseyleri 13 Kasım 2021 tarihinde Bandırma Belediyesi Bandırma Kent Konseyi ev sahipliğinde bir araya geldi. Toplantı Türkiye Kent Konseyleri Platformunun (TKKP) Edirne’de yapılan İklim Krizi ana temalı toplantıda alınan kararlar doğrultusunda gerçekleştirildi. Toplantı Türkiye Kent Konseyleri Platformu İklim Krizi Çalışma grubunun ilk toplantısı olma özelliğini taşıyor. Toplantıya, Bandırma, Nilüfer, Gemlik, Gelibolu, Çanakkale, Edremit, Gönen, Susurluk, Odunpazarı, Adalar, İzmit ve Mudanya Kent Konseyi Başkanları katıldı.

Kent Konseyleri Bandırma Toplantısı

İKLİM KRİZİ VE MÜSİLAJ SORUNU KONULU TOPLANTI SONUÇ BİLDİRGESİ

Bu toplantı Türkiye Kent Konseyleri Platformunun (TKKP) Edirne’de yapılan İklim Krizi ana temalı toplantıda alınan kararlar doğrultusunda gerçekleştirilmiştir. TKKP İklim Krizi Çalışma grubunun ilk toplantısıdır.

Toplantıda Bandırma 17 Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı sunumuyla müsilaj Sorunu ile ilgili gelinen son duruma dair bilgiler edinildi. Katılımcı Kent Konseyleri iklim krizi, müsilaj sorunu ve su kirliliği konularıyla ilgili görüş ve önerilerini tartışmış ve çözüm önerileri geliştirmiştir.

Yapılan toplantıya dair Sonuç Bildirgesi aşağıda imzacı olan Kent Konseyleri tarafından hazırlanmış ve imza altına alınmıştır.

Bu gün sorun olarak konuştuğumuz müsilaj sorunu, 21 Kasım 2020 tarihinde Bandırma Kapıdağ bölgesinde su yüzeyine çıkmıştır. Uzun yıllar müsilaj sorunu denizin içinde bir sorun olarak zaten mevcut durumdayken, iklim krizinin aşılmaz limitlere gelmesi, evsel ve endüstriyel atıkların Marmara denizine arıtılmadan bırakılması ve sonucunda deniz suyunun 2,5 derece daha fazla ısınması MUSİLAJI bizle büyük bir sorun olarak tanıştırmış oldu.

25 milyon insanın yaşadığı ve 7 kenti barındıran Marmara Denizi yanıyor:

40 yıldır Marmara ile kurulan yanlış ilişkiler nedeniyle Marmara Denizi Yanıyor..

Gemlik, İzmit, Bandırma kıpkırmızı… Bunun nedeni sadece evsel atıklar değil, Türk Endüstrisinin % 70 sini taşıyan Marmara bölgesinin endüstriyel atıkları, tarımsal atıklar ve evsel atıklar.

Bu yangından etkilenen deniz süngerleri, deniz çayırları, midyeler, balıklar yani bütün deniz canlıları bu bozuk ekosistemde yok olmayla karşı karşıya kalmıştır. Marmara da avlanan balık miktarı 80 bin tondan 20 bin tona düşmüştür. Hem geleceğimiz hem ekonomimiz büyük bir tehdit altındadır. Bunun için 8 Haziran 2021 tarihinde hazırlanan Çevre ve Şehircilik İklim Değişikliği Bakanlığının hazırladığı 22 Maddelik Marmara Koruma Eylem Planları uygulanmaya başlamalı ve sürdürülebilir olmalıdır. Amasız ve fakatsız bu maddelerin uygulanması ve denetlenmesi önemlidir.

Güney Marmara Kent Konseyleri olarak birebir etkilendiğimiz bu sorun karşısında Bu planın takipçisi, katılımcısı ve ısrarla koruyucusu olacağız. Hiç kimse tek başına sorumlu değildir. Canlı yaşamını ve döngüsünü saygıyla korumak ve sürdürme sorumluluğumuzla hep beraber omuz omuza gelecek güzel günler için mücadele etmeye hazır olduğumuzu buradan bildiriyoruz.

Atık arıtma tesislerinin % 50 den % 100 e çıkarılması

Vatandaşların aktif olarak sürece katılması ve bilinçlendirilmesi,

Marmara Belediyeler Birliği Toplantısına TKKP nun İklim Krizi Çalışma Grubu olarak   dahil olma talebimizin karşılıksız kalmamasını istiyoruz.

Eylem Planlarıyla ilgili toplumsal heyecanın yitirilmemesi gerekmektedir.

Musilajın neden değil bir sonuç olduğu unutulmamalıdır. Gelecekle ilgili kaygılarımızın devam etmesi gerekmektedir. Kamuoyu baskılarını sürdürmemiz geleceğimiz için gereklidir ve bu heyecanı, ilgiyi sıcak tutmak için biz hazırız.

Marmara denizi ve sulak alanlarımız bizim fosseptiğimiz değildir.   Denizlerin bizim yardımımıza ihtiyacı var.

Tüm canlıların yaşanabilir yarınları için birlikte omuz omuza kolektif anlayışla çalışmaya devam edeceğiz.

Saygılarımızla

Adalar Kent Koseyi

Bandırma Kent Konseyi

Nilüfer kent Konseyi

Gemlik Kent Konseyi

Gelibolu Kent Konseyi

Çanakkale Kent Konseyi

Edremit Kent Koseyi

Gönen Kent Koseyi

Susurluk Kent Koseyi

Odunpazarı Kent Koseyi

İzmit Kent Koseyi

Mudanya Kent Koseyi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir