Bir Büyükada Efsanesi Berç Yetvard Akdeniz (Horoz Reis)

Bir Büyükada Efsanesi Berç Yetvard Akdeniz (Horoz Reis)

Berç Yetvard Akdeniz nam-ı diğer Horoz Reis, Adaların kaybolmuş sembol ismidir. Üzülerek söylemeliyiz ki salgın hastalık nedeniyle bu yıl anma töreni yapamıyoruz.

Horoz Reis isimli bir kitabı da olan Adalı gazeteci yazar Adil Bali, 42. yıldönümüne ithafen  Adalar Kent Konseyi web sitesi için bir yazı kaleme aldı. Kendisine teşekkürü bir borç biliyoruz.

Horoz Reis anması – 2019

Bir Büyükada efsanesi, Horoz Reis

Tüm fedakarlıkları ve iyilikleriyle Adalar’ın efsanesi, cankurtaranı Horoz Reis’i unutmadık.

Horoz Reis’i 14 Aralık’ta 42. ölüm yıldönümünde bir kez daha sevgi ve saygıyla anıyoruz.

Geçen yıl 41.ölüm yıldönümünde Kınalıada Surp Kirkor Lusaroviç Ermeni Kilisesi Mezarlığı’nda Horoz Reis’in unutulmadığını, hala anılarımızda yaşadığını göstermek için yüzden fazla adalıyla toplanmış ve bir anma töreni düzenlemiştik. Bu yıl salgın nedeniyle kitlesel tören gerçekleştirilemiyor. Fakat Horoz Reis’i unutmuyoruz.

Geçtiğimiz yıl Adalar Kent Konseyi anısını yaşatmak için etkinlikler ve kabrinde anma töreni düzenlemişti. Sevenleri, aralarında para toplayarak kabrinin kırılan, eskiyen mermerlerini yaptırmıştı. Adalar Belediyesi ekipleri de mezarlığın çevre düzenini gerçekleştirdi.

Her balıkçı Reis olmaz. Reis’lik hak edilir. Tıpkı Horoz Reis’in bu unvanı hak ettiği gibi. Onun bu reisliği balıkçılıktan da gelmez. Adalar’a yaptığı hizmetleri ve yardımseverliğiyle geldi. Şimdi bu güzel ve özel insana minnet borcumuzu ödeme zamanı.

Balık ağları temizlenirken

Kumsal’a Horoz Reis için bir anıt

Büyükada Kumsal’da Horoz Reis’in kayıkhanesinin bulunduğu alanda Horoz Reis’e yakışan, adını yaşatabileceğimiz, onun anısın diri tutabileceğimiz, hikayesinin gelecek kuşaklara geçebileceği ve aynı zamanda halkın huzurlu zaman geçirebileceği bir park alanını hep birlikte adaya armağan etmeliyiz. Belki böylelikle Horoz Reis’in adalılara yaptığı iyiliklerin karşılığını biraz da olsa ödeyebiliriz.

Horoz Reis, tek başına adalı hastaları gece gündüz demeden karşı kıyıdaki hastanelere taşımasıyla, iyilikleri, yardımseverlikleri ve güzel duruşuyla Adalar tarihinde ve değerleri içinde yerini almıştır. Hayır duası almayı ve anılmayı hak ederek ömrünü 42 yıl önce tamamladı. Horoz Reis’i ölüm yıldönümünde saygıyla ve minnetle anıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir