ADALET NÖBETİ: Heybeliada Sanatoryumu tarihsel mirasa uygun şekilde geleceğe taşınmak zorundadır

ADALET NÖBETİ: Heybeliada Sanatoryumu tarihsel mirasa uygun şekilde geleceğe taşınmak zorundadır

 HEYBELİADA SANATORYUMU HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI

Heybeliada Sanatoryumunun da içinde bulunduğu 200 dönümlük geniş arazide meydana gelen hukuksuzlukların haber alınması üzerine Adalet Nöbetçisi hukukçularla birlikte Adalar’a gelmiş bulunmaktayız. Adalet Nöbeti, Türkiye’nin her noktasındaki her adaletsizliğe ve hukuksuzluğa karşı yürütülen bir hukuk hareketidir. Adalar Kent Konseyinin bahçesinde yapmış olduğumuz bu toplantı ile tüm toplumu duyarlılığa davet ediyoruz.

Devlette devamlılık ve kurumsal hafıza geçerlidir. Devletin yaptığı her işlem ve eylem amaç ve sebep yönünden hukuka uygun olmak zorundadır. Devlet kurumları keyfi hareket edemez. Tüm devlet kurumlarını hukuka ve idari işlem standartlarına uygun davranmaya davet ediyoruz. Heybeliada Sanatoryumu ile ilgisi olan tüm kurumlar şeffaflığa, hukuka ve etik kurallara uygun davranmak zorundadır.

Sanatoryum binalarının hepsi aslına uygun şekilde korunmalı, orman alanı “bir ağaç dahi kesilmeden” muhafaza edilmeli, Sanatoryumun hemen yanında yanmış olan çamlık alan derhal ağaçlandırılmalı ve rehabilite edilmelidir. Ormanlarımız ulusal hazinemizdir. Adalar’ın SİT alanı olduğunu ve korunması gerektiğini de tüm sorumlulara hatırlatıyoruz.

Heybeliada Sanatoryumu tarihsel mirasa uygun şekilde geleceğe taşınmak zorundadır. Kültür mirası sadece orada yaşayanlara ait değildir. Heybeliada ve Adalar halkının yanında olduğumuzu deklare ediyor hem Heybeliada ve Adalar toplumuna hem de tüm topluma faydalı bir müessesesinin asli ruhuna uygun şekilde canlanmasını, atıl ve bakımsız halden kurtarılmasını istiyoruz. Sanatoryum binaları kültürel miras olarak kayıt edilmeli ve bu binaların restore edilerek ayağa kaldırılması sağlanmalıdır.

Vatandaşlarının sağlıklarını korumak devletin görevi olduğu gibi sağlıklı bir çevrede yaşatmak da yine devletin temel bir görevidir. Bu çerçevede, Sanatoryum amacı dışında kullanılmamalı ve gerçek amacına hizmet edecek şekilde derhal faaliyete geçmelidir. Sanatoryum binalarında yer alan devlet arşivleri ve resmi dokumanlar derhal koruma altına alınmalı, sahada bulunan tüm miras bakımsızlıktan ve sahipsizlikten kurtarılmalıdır. Sanatoryum alanında hâlihazırda devam eden korkunç tahribatın sorumluları hakkında idari ve cezai soruşturmaların başlatılması için yasal yolların takip edileceğini kamuoyuna duyururuz.

Korkunç bir salgının ortasında hepimiz tehdit altında iken, tüm toplumun ortak aklını, vicdanını ve toplumsal belleği Heybeliada Sanatoryumu konusunda harekete geçmeye davet ediyoruz.

Tüm konularda diğer örgütlerle ve kurumlarla dayanışma içinde olacağımızı, ada halkı için de her zaman çalışacağımızı duyururuz.

Adalet Nöbeti sanatoryum konusunda oluşan duyarlılığı tahkim etmek amacıyla buradadır. Desteklerimizi sunmak için buraya geldik. Biz avukatız, biz işin hukuki kısmına destek olarak Adalar Kent Konseyinin yanında olduğumuz deklare ediyoruz.

                                                                                              ADALET NÖBETİ

                                                                                              #AdaletNöbeti

 

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

2 responses to “ADALET NÖBETİ: Heybeliada Sanatoryumu tarihsel mirasa uygun şekilde geleceğe taşınmak zorundadır”

  1. […] Toplantının ardından Adalet Nöbeti avukatları basın açıklaması yaptı. […]

  2. […] çalışma toplantısı düzenlemiş ve konu ile ilgili bir basın bildirisi yayınlamıştır. (ADALET NÖBETİ: Heybeliada Sanatoryumu tarihsel mirasa uygun şekilde geleceğe taşınmak zorundad…)  Ayrıca TTB, TMMOB, Toraks Derneği ve Sağlık emekçileri sendikasının katılımıyla […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir