Heybeliada Sanatoryumu bir sağlık kurumudur ve öyle kalmalıdır

Heybeliada Sanatoryumu bir sağlık kurumudur ve öyle kalmalıdır

MedyascopeHeybeliada Sanatoryum binasının Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilmesine tepkiler büyüyor. İstanbul Tabip Odası (İTO), Türk Toraks Derneği (TTD) İstanbul Şubesi ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, Validebağ Savunması ve Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, bugün (12 Eylül) açıklama yapmak için Heybeliada’da bir araya geldi. Polis açıklamaya izin vermedi.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Açıklamayı sanatoryum binası önünde yapmak isteyen gruba polis izin vermemesi üzerine toplananlar ve polis arasında sözlü tartışma yaşandı.

Polisin sanatoryum önünde açıklamaya izin vermemesi üzerine toplanan gruplar açıklamayı Heybeliada İskelesi’nde yaptı. “Heybeliada Sanatoryumu bir sağlık kurumudur ve öyle kalmalıdır” yazılı pankartlar açıldı.

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip konuşmasında, Heybeliada Sanatoryumu’nun önemine vurgu yaptı.

Sağlık örgütleri adına yapılan ortak açıklamayı İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Rukiye Eker Ömeroğlu okudu. Açıklamada, “Heybeliada Sanatoryumu bir sağlık kuruluşu olarak yeniden yapılandırılmalı ve gerek ada halkının gerekse de ülkemizin sağlık ihtiyaçlarına göre değerlendirilmelidir. Adalar halkının sağlık gereksinimlerine uygun bir sağlık kuruluşu yanında, tüberküloz ve diğer akciğer hastalıkları konusunda araştırma yapılabilecek bir tesis, kronik akciğer hastalıkları için bir rehabilitasyon merkezi gibi amaçlar için organize edilmelidir. Bunların yanında, bu sağlık kompleksi içinde bir ‘Tıp Tarihi ve Tüberküloz Müzesi’ kurularak tarihi ve kültürel kimliği yaşatılmalıdır” denildi.

İstanbul Tabip Odası: Heybeliada Sanatoryumu Bir Sağlık Kurumudur ve Öyle Kalmalıdır

Değerli Meslektaşlarımız,

Cumhuriyetimizin ilk yıllarında çok ciddi bir sağlık sorunu olan tüberküloza karşı verdiğimiz mücadelenin sembol kuruluşu Heybeliada Sanatoryumu’nun Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilmesi ve gelen tepkiler sonrası Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “Pandemi hastanesi olarak açılması şartıyla bina ve araziyi Sağlık Bakanlığı’na iade edebilecekleri” yönündeki açıklamasıyla gelişen süreci dikkatle izlemekteyiz.

Tartışmaların ilk gününden itibaren dile getirdiğimiz gibi Heybeliada Sanatoryumu bir sağlık kuruluşu olarak yeniden yapılandırılmalı ve günümüzün en büyük sağlık sorunu olan COVID-19 pandemisi için kullanıma açılmalıdır. Hiç azımsanmayacak bir nüfusa sahip Adalar halkının ve yakın çevresinin vakalarının izolasyonu ve tedavileri burada yapılabilir. Ayrıca COVID-19 enfeksiyonunu ağır geçiren bireylerde akciğer fibrozisi geliştiği ve bu hastaların kronik akciğer hastası olacağı da bilinmektedir. Akut dönemde olduğu kadar kronik hastalık döneminde de yerleşim yerinin bol oksijenli havasıyla tedaviye çok katkısı olacaktır.

Pandemi geçtiğinde de Adalar halkının deniz trafiğini olumsuz etkileyen koşullarda sağlık kuruluşlarına ulaşımında yaşayacağı zorlukları önleyecektir. Bir kısmının Sağlık Müzesi olması ile de tüberküloz mücadelesi kahramanlarına vefa borcumuzu ödememizi sağlayacaktır.

Konuyla ilgili öneri ve taleplerimizi dile getirmek üzere 12 Eylül 2020, Cumartesi günü 13.00’de Heybeliada Sanatoryumu önünde ortak bir basın açıklaması gerçekleştirilecektir.

Siz değerli basın mensuplarının katılımını bekleriz.

İSTANBUL TABİP ODASI
TÜRK TORAKS DERNEĞİ İSTANBUL ŞUBESİ
TMMOB İSTANBUL İL KOORDİNASYON KURULU