Heybeliada Sanatoryumu korunmalı, yaşatılmalı, gelecek kuşaklara aktarılmalıdır

Heybeliada Sanatoryumu korunmalı, yaşatılmalı, gelecek kuşaklara aktarılmalıdır

1924 yılında Atatürk tarafından kurulan ve Siyami Ersek gibi üst düzey pek çok hekimi yetiştirmiş olan Heybeliada Senatoryumu uygulanan piyasa ağırlıklı sağlık yaklaşımlarının egemen olmasıyla birlikte kapatılmıştı.

Bugün bu bina böylesi ağır bir salgında, bir araştırma hastahanesi, bir pandemi laboratuvar’ı olarak hizmet verebilirdi.
Uluslararası çapta uzmanları bir araya getiren, geleneğine uygun bir şekilde, bilimsel araştırma yapan insanlara, genç araştırmacılara, doktorlara açık olabilirdi.

Oyda bugün bambaşka amaçlarla oranın tahsis edildiğini öğrenmiş bulunmaktayız.

Bu karar gözden geçirilmelidir, burası özgün ve tarihsel anlamda sağlık amaçlı kullanılan ve gelecekte de böyle olması gereken bir yerdir.

Dünya şiddetli bir salgın hastalığa karşı hummalı bir çare ararken bu çarenin arandığı yerlerden birisi geçmişte bu tarihsels genetiği taşıyan Heybeliada Senatoryum’u olabilirdi.

Adalar Kent Konseyi olarak, Bu kararın gözden geçirilmesini ve değiştirilmesini talep ediyoruz.
Adalar Kent Konseyi, Adalar Belediyesinin daha önceden yapmış bulunduğu itirazı ve detaylı karşı çıkışını desteklemektedir.

Kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.

Adalar Belediyesinin yapmış olduğu açıklama 

http://www.adalar.bel.tr/haberler-sayfasi/bizden-haberler/423/sanatoryum-korunmali-saglik-alaninda-degerlendirilmeliydi.html