Nino Varon 22 Ağustos’ta Kent Konseyine Geliyor

Nino Varon 22 Ağustos’ta Kent Konseyine Geliyor

Büyükada’da doğmuş, büyümüş dünyaca ünlü büyük müzik adamı ve sanatçı Nino Varon 22 Ağustos Cumartesi günü saat 18:30 da Adalar Kent Konseyi’ne geliyor.

Adalar ve Müzik konulu söyleşi Kent Konseyi Başkanı İskender Özturanlı’nın moderatörlüğünde gerçekleşecek.

Tüm adalılar ve sanatseverler davetlidir.

Nino Varon Kimdir?

Nino Varon, (d. 13 Temmuz 1944, İstanbul), Musevi asıllı Türk müzisyen ve yapımcı.

Ön yaşamı

Kışları İstanbul’da yazları ise Büyükada’da yaşayan bir ailede büyüyen Nino Varon, orta öğrenimini Saint Michel’de tamamlamış olup, üniversiteye gitmeyi hiç düşünmediğini söylemiştir. O zamanın amatör gruplarında uzun yıllar gitar çaldıktan sonra askerliğini Sivas Ordu Evi’nde yaptı, dönüşünde ise profesyonel müzik hayatına atıldı. Mesleğinde 60’ın üzerinde sanatçıyla çalışan Varon’un, onlarca tanınmış beste ve güfteleri listelerde başa oynamıştır. Boş zamanlarında resim de çizen Varon’un ender yaptığı sergileri de olmuştur.

Aile yaşamı

1970 yılında nişanlısından ayrıldığı için yazdığı -“Bu akşam çok efkarlıyım, kalbim neden kan ağlıyor, bunu bir bilsen sevgilim…“- onun önünü açan parça olmuştur. Yurt dışına gidip geldikten sonra daha önce tanıdığı en iyi arkadaşının kardeşi Jenny ile 1973 yılında evlendi. 1974 yılında ilk oğulları oldu, 1978 yılında ikinci oğulları hayata geldi. 1995 yılından sonra Büyükada’ya yerleşti ve bir nevi emeklilik hayatı yaşamaya başladı. 2005 yılında ise karısı Jenny’yi kaybetti.

Mesleki yaşamı

Askerlikten döner dönmez dönemin büyük orkestrasına sahip olan Şerif Yüzbaşıoğlu ile görüştü. Gitarist arayan Yüzbaşıoğlu, “Biraz çalışman lazım” dediği için morali bozulduğundan, babasının arkadaşı olan Odeon’un Genel Müdürü’nün teşviki ile 23 yaşında Odeon’da müzik hayatına başladı.

One response to “Nino Varon 22 Ağustos’ta Kent Konseyine Geliyor”

  1. Brigitte Ozdogan dedi ki:

    Youtube dan canlı yapabilseniz keşke. Böylece, Büyükadamiza o eski güzel günlere hasret kalan, Nino’nun değirmen plajındaki müzikli gecelerinde anıları saklı olan ve şu anda yurt dışında yaşayan bizler de izleyebilsek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir