Yaman İrepoğlu Heliport Projesini Yazdı

Yaman İrepoğlu Heliport Projesini Yazdı

Merhabalar

Büyükada’da yapımı planlanan  “Helikopter İniş Alanı-HELİPORT” ile ilgili T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı  tarafından hazırlatılan  1 /5000 ve 1/1000 ölçekli imar plan tadilatları ile ilgili  02.07.2020 tarihinde Adalar Kent Konseyi İmar Çalışma Grubu olarak yaptığımız toplantıda askı sürecinde planlara yapılacak  itirazın gerekçelerine ışık tututabilecek fikirlerimi paylaşmak isterim.

1) Yapımı planlanan Heliport Alanı Nizam Mahallesinde denize inen sokaklardan olan “Akil Muhtar Sokağının önünde yer alan kayalıkların doldurulması suretiyle  yaratılacak bir dolgu alan üzerinde planlanmıştır.

2) Alanın büyük bir kısmı “Denizden Kazanılacak alan üzerinde 124.00 m2 bir bölümü ise 127 Ada,1 No.lu parsel üzerinde yer alan Turizm Alanında yer alacaktır.

3) Ekli raporlarda da görüleceği gibi bu alan hiçbir şekilde ulaşım aksları üzerinde yer almamaktadır,merkeze uzaktır.Kaldı ki Büyükada’da helikopter iniş alanları mevcuttur.

4) Planlar tamamen bitişik parselde yer alan Turizm Alanını hizmeti için planlanmıştır.

5) Diğer önemli bir unsur alanın coğrafi ,topoğrafik ve meteorolojik açılardan durumunun yetersizliğidir.

Planlan alan bir burun olarak uzadığında kıyı bütünlüğüne bozacak, şiddetli poyraz ve lodos rüzgarlarına tamamen açık olacaktır.

6) Böylesi bir dolgu alanının depremsellik açısından da büyük riskleri olacaktır.

7) Heliportlar genellikle etrafında yerleşim olmayan açık alanlarda planlanır.Bunun nedenleri de iniş ve kalkışlarda yarattığı yoğun rüzgar ve kullandıkları yakıtın etrafa vereceği zarardır.

Sonuç; kanımca planlanan bu Heliport hiçbir şeklide Kamu Yararı için planlanmamış olup; tamamı ile bir parçası olacak bitişiğinde” Özel Mülkiyete ” ait ( 127 Ada-1 Parsel) yer alan  turizm alanına  hizmet için planlanmış bir çalışmadır.

Saygılarımla

YAMAN İREPOĞLU

Y.Mimar / Architect M.Sc.

Ekler,

1) 1/5000 ve 1/1000  Plan Raporları ve Planlar.

2 ) Heliport Planlama Esasları Yönetmeliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir